קרקע לבנייה עצמית – מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים אותה?

עודכן: 14 במאי 2020


אנשים רבים חולקים את אותו חלום – לקנות קרקע לבנייה עצמית ולבנות לעצמם ובעצמם את בית חלומותיהם. ולמרות הפחד וההיסוס בכל הנוגע להגשמת החלום המורכב הזה, רבים נחושים לעבור את התהליך מההתחלה ועד הסוף.


קרקע לבנייה עצמית


השלב הראשון בבניית בית החלומות, לאחר בחירת האזור שבו אתם רוצים לגור,הוא רכישת מגרש לבנייה. ואם אתם נמצאים בשלב של לפני רכישת המגרש לבנייה, אשמח לחלוק עמכם מספר טיפים חשובים.


טיפ ראשון – זכויות הבנייה במגרש:


במדינת ישראל כל מגרש מקושר למועצה או לעירייה של היישוב בו הוא נמצא, ולכל מגרש יש תב"ע –תכנית בניין עיר. תכנית התב"ע של המגרש היא חשובה ביותר להחלטת הרכישה, מכיוון שהיא בעצם מגדירה איזה בית אתם יכולים לבנות על המגרש הנתון. אני מאמינה שיש לכם כבר איזשהו חזון לקראת הבית שאתם מתכננים לבנות. ובטח כבר יצרתם לעצמכם רשימת העדפות כגון:

כן גג רעפים או שרק גג בטון. כן חיפוי אבן וכד'. ואתם בטח גם יודעים מה הגודל של הבית שאתם רוצים. ואולי תכננתם לבנות מרתף? ואם כבר מרתף אז אולי תרצו גם יחידת דיור? אבל האם כל זה אפשרי בכלל? כדי לדעת שניתן לבנות על המגרש את הבית עליו אתם חולמים, רצוי וכדאי לבדוק קודם כל את תכנית התב"ע, ולהבין מה הן הדרישות שחלות על המגרש,משום שיש אפשרות שהחלומות שלכם אינם מתאימים לדרישות הספציפיות שחלות על המגרש שאותו אתם מעוניינים לרכוש.


טיפ 2- טופוגרפיה:


כשאתם הולכים לקנות מגרש בדקו היטב את הטופוגרפיה שלו. הסיבה לבדיקת הטופוגרפיה קשורה לעלויות של עבודות הפיתוח. לדוגמה,עבודות הפיתוח של מגרש המשתרע על חצי דונם במושב שורש שבהרי יהודה, לעולם לא יהיו כמו עלויות הפיתוח של מגרש הנמצא בחוף הים באשקלון.

ככל שתוואי הטופוגרפיה במגרש הוא בעייתי יותר, משופע יותר ועם הפרשי גבהים –כך עלות הביצוע של עבודות הפיתוח במגרש יתפחו והעלות הזו יכולה להסתכם בעשרות עד מאות אלפי שקלים שהם  חלק בלתי נפרד מהתקציב שלכם. דבר נוסף שכדאי לדעת – לפעמים גם במגרשים שלמראית עין הם ישרים ונמצאים באותו המפלס של הרחוב, עלויות הפיתוח עדיין יכולות להיות יקרות יותר –והסיבה לכך היא שהוועדה באותו יישוב דורשת להגביה את המגרש לפעמים עד 1.00 מטר גובה,וכך העלויות מתייקרות. אז היכן בודקים את הטופוגרפיה של המגרש? בתכנית התב"ע שם מופיעה הדרישה להגבהת השטח.


קרקע לבנייה עצמית


טיפ 3 – מגרש בין שכנים או מגרש פינתי?


לא תמיד יש לכם אפשרות לבחור מגרש, הרבה פעמים אנשים ניגשים למכרזים ביישובים שונים וזוכים במגרש כזה או אחר. אך אם בכל זאת יש לכם אפשרות לבחור מגרש, ההמלצה שלי היא לבחור במגרש פינתי משום שמגרשים פינתיים יהיו תמיד עדיפים על פני מגרשים שיש להם שכנים מכל צד. כדאי גם לבדוק את מיקום המגרש ביחס לסביבה, כלומר אלו מגרשים יש מסביב למגרש שלכם, והאם הם סובבים אתכם ואולי אף חוסמים את התצפיות לנוף? כדאי גם לבדוק האם המגרש הוא חלק מדו-משפחתי ולא בית בודד? ומספר פרמטרים חשובים נוספים שמשפיעים על השיקולים בבחירת המגרש.


אז מה עושים ואיך מתקדמים מכאן?


  1. בוחרים מספר מגרשים אופציונליים שמוצאים חן בעיניכם, במספר יישובים – בתנאי שאתם פתוחים למגורים גם מחוץ לאזור המגורים הנוכחי שלכם.

  2. לאחר בחירת המגרש ניגשים לבדוק את תכנית התב"ע.


איך ואיפה בודקים את התב"ע?


בוועדה לתכנון ובנייה השייכת למועצה או לעירייה של היישוב בו אתם רוצים לרכוש את המגרש. שם תוכלו לבקש את תיק המידע של המגרש,וגם את נספח הפיתוח של המגרש – שם נמצא כל המידע. כמובן שחשוב שתדעו לקרוא את המידע אחרת חלילה תטעו בהבנתו.

77 צפיות0 תגובות