אדריכל מוביל – טדאו אנדו שמעולם לא למד אדריכלות

עודכן: 14 במאי 2020


אדריכל מוביל טדאו אנדו שנולד ב:13 בספטמבר 1941 נחשב לאחד האדריכלים הבולטים ביותר כיום ביפן. טדאו זכה בפרס פריצקר בשנת 1995 – את כספי הפרס,בשווי 100 אלף דולר, טדאו הבטיח שיתרום לילדים שהתייתמו עקב רעידת אדמה שהתרחשה בעיר קובה באותה שנה.

אדריכל מוביל

"המהות של הארכיטקטורה היא לפתוח את לבבותיהם של בני האדם ולרגש אותם בצורה כזו שהם ישמחו שהם חיים בעולם הזה. השאלה הבסיסית היא איך לשמח עם ארכיטקטורה. זו השאלה המהותית בשבילי"


בניגוד לאדריכלים אחרים טדאו ניסה תחילה את גורלו כמתאגרף ולא למד אדריכלות מעולם,לאחר שטדאו הבין שאגרוף הוא לא הייעוד שלו הוא החל לטייל ברחבי העולם.


"תמיד העדפתי ללמוד דברים בעצמי, מחוץ לכיתה. בסביבות גיל 18 התחלתי לבקר במקדשים ובתי תה בקיוטו והסביבה וראיתי הרבה אדריכלות מסורתית. למדתי אדריכלות על ידי התבוננות בבניינים אמיתיים, וקריאה עליהם".


אמונה והמון עקשנות


בשנת 1969 ללא שום הכשרה רשמית טדאו פתח משרד אדריכלים. בזכות למידה עצמית, אמביציה, אמונה והמון עקשנות, טדאו הצליח לא רק להיות אדריכל עסוק מאוד,אלא גם לזכות בפרס הכי יוקרתי בתחום.

טדאו נחשב לאדריכל בולט בתחום האדריכלות המינימליסטית. השימוש יוצא הדופן בבטון חשוף ובאור כחומרי גלם, הוא טביעת האצבע הייחודית של האדריכל היפני. בנוסף טדאו מצליח לשלב בתכנוניו את הרעיונות הבסיסיים של האמנות היפנית עם תפיסות אסתטיות של המודרניזם המערבי.


הבניינים המינימליסטים של טדאו הם דוגמה ומופת לא רק בגלל הקיצוניות במראה שלהם, אלא בעיקר בזכות החיבור המופלא בין המסורת היפנית לבין העכשוויות.


אדריכל מוביל

"לדברים כמו אור ורוח יש משמעות רק כאשר הם מוצגים בתוך בית, בצורה שמופרדת מהעולם החיצוני. אני יוצר סדר אדריכלי על בסיס של ריבועים גיאומטריים, מעגלים, משולשים ומלבנים. אני מנסה להשתמש בכוחות שקיימים באזור שבו אני בונה, לשקם את האחדות בין הבית ובין הטבע (האור והרוח) שאבד בתהליך המודרניזציה של יפן, במהלך הצמיחה המואצת של שנות החמישים והשישים".


בין הפרויקטים האדריכלים המפורסמים של טדאו: בית טורי (בית אזומה), 1976, בית מאצומוטו, 1980, כנסיית האור, 1989, מרכז הכנסים נאגארגאווה, 1995, המוזיאון לאמנות מודרנית 2002 ועוד , טדאו הוכיח לעולם שבעזרת נחישות וחזון ניתן להגשים את החלון.

228 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול